ÖZEL DEDEKTİFLİK Özel Dedektiflik ( Araştırmacılık ); Gerçek veya tüzel kişilerin talepleri doğrultusunda, belirli bir konu ile ilgili ve yasaları "T.C.K., C.M.U.K. ve Medeni Kanun" çerçevesinde, insanların kişilik hakları ve özel hayatına girilmemek şartıyla, her türlü suç teşkil etmeyen özel bilgileri toplayıp, derleyip, değerlendirdikten sonra, resmi suç teşkil edenleri ilgili makam "adli, idari ve resmi hukuk kuvvetlerine" diğer bilgileri araştırma yapılmasını isteyen gerçek ve tüzel kişilere sunmakla görevli "Özel Araştırma ve Bilgi Toplama" kuruluşudur. Özel Dedektif , teknik ekipmanı ve eğitimi ile bu araştırma ve takipleri sürdüren şahıs veya şahısların genel adıdır. Özel Dedektifliği; Kanuni düzenlemesi olmayan bir ülkede ancak Global Uluslar Arası Özel Dedektiflik Kurumu "Master Detective" Programı mezunu ve/veya konusunda uzmanlık veya yüksek lisans eğitimini almış bir kriminal (suç bilimi) uzmanı ve bu bilimin dalında olan, suç psikolojisi veya kriminoloji dallarından birinde akademisyen olan biri yapabilmektedir. Bu durum uluslararası hukuk düzenlemeleri ve mevcut uluslararası yasalarınca desteklenmekte ve Özel Dedektif' in uluslararası çalışma hakları bu düzenlemelerce oluşturulmaktadır.

Dedektiflik ve dolandırıcılık: Her yıl farklı Küresel krizlerin tüm dünyayı ve ülkemizi etkilediği açıkça görülmektedir. Son yaşanan Libya olaylarının da petrol fiyatlarının ve altın fiyatlarının çıkışında etkili olduğu görülmüştür. Dolayısıyla yansımalarını ülkemizde dolandırıcılık yapanların artmasıyla veya insanların mecburen bu dolandırıcılığa yöneldiklerini görmekteyiz. Dedektif tutmak dolandırıcılık yapan firmaları, tespit etmek için en doğru yöntemdir. Özel Dedektifler dolandırıcılık yapan firmaları satış politikalarıyla veya alış politikalarıyla belgeli olarak sesli ve görüntülü kayıtlar altında aynı anlaşmaları yaparken, dedektif olduklarını belli etmeden çözerler. Dedektif olarak tavsiyem, dolandırıldığınız da tek başınıza kendi kafanıza göre silah veya çeşitli tehdit edici hareketlerden kaçınınız. Suçsuz iken suçlu duruma düşmeyin.

Bir Dedektif, Ekip Çalışması ve Planlamayı müşterisinden olumlu onayı aldık dan sonra bir gün içerisinde tüm dedektifler bir araya gelerek toplantı yaparlar bu toplantının amacı hiç bir ayrıntıyı göz ardı etmeden düzgün bir çalışma yürütebilmektir. Özel dedektiflerin tamamı bu sitemle çalışmaz, genelde işini ciddiye almayan ucuz takip yapıyoruz diyen dedektiflik firmaları tek başlarına tek bir araçla plansız bir biçimde takip yaparlar. Detektiflik ekip çalışması isteyen ve bu çalışmayı planlı bir şekilde yürütülmesini gerektiren bir meslektir. Bir özel dedektif takip ettiği kişiyi kaçırmamak için her türlü bilgiye sahip olmalıdır. Eğer sizin dedektifiniz sizi ciddiye alıyorsa birden fazla kişiyle çalışıyordur. Ne kadar fazla dedektif çalışıyorsa firmada deşifre oranınızda o kadar düşecektir.

Dedektif veya detektif , her nasıl yazılırsa yazılsın. Kelime anlamı ile İngilizceden detect: ortaya çıkarmak kelimesinden Türkçemize geçmiştir. Bu nedendir ki bir dedektif yaptığı çalışmalar ile bazı şartlara bağlı kalmak koşuluyla ihtiyaç olunan bilgileri ortaya çıkarır. Bu bilgiler dedektiflik hizmeti alan kişilerin verdiği  bilgiler dışında dedektifin çalışmalarıyla zenginleştirdiği kaynaklardır. Dedektifin çalışma alanları ise saymakla bitmez. Özellikle hukuki çıkmazlarda sıkça başvurulan hizmetlerden biri olan dedektiflik, son yıllarda hızla büyüyen bir sektör. Bununla birlikte yapılan komuoyu araştırmalarında, bir çok insan artık eşiyle yaşadığı güvensizlik sorununu dedektife başvurarak çözüyor. Bu da görevi sadece "ortaya çıkarmak" olan dedektiflere sorun çözmek, evlilik yardımı ve güven tesisi gibi görevleri de kazandırıyor. Yaşadığınız sosyal çevrede her hangi bir yerde bir detektif veya dedektif ile karşılaşmamız çok mümkün. Ancak onlar dedektifliğin ilk prensibi olan gizlilik ilkesini çok iyi derecede kullanıyorlar. Bu işlerinde bu kadar başarılı ve profesyonel olmalarından kaynaklanıyor.

 

Dünya dilleriyle dedektif ne demek?: Türkçe anlamıyla başlayalım, Dedektif: Özel Araştırma ve soruşturmayla görevlendirilmiş kimselere verilen isim.<br />İngilizce Dedektif: detective, investigator, dick, spotter, bloodhound, ferret<br />Fıransızca Dedektif: détective [le]<br />Almanca Dedektif: Kriminalbeamte(r) [der], Spürhund [der], detektiv<br />İtalyanca Dedektif: investigatore, poliziesco<br />İspanyolca Dedektif: detective<br />Rusça Dedektif: детектив<br />Yunanca Dedektif: ιδιωτικός αστυνομικόç<br />Japonca Dedektif: 探偵<br />Çince dedektif: 偵探<br />Afrika Diliyle Dedektif: speurder<br />Arapça Dedektif: المحقق<br />Bulgarca dedektif:детектив<br />Arnavutca Dedektif: detektiv<br />Çekçe Dedektif: detektivní<br />Endenozya diliyle dedektif: dedektif<br />Farsça Dedektf: کاراگاه<br />Hırvatca dedektif: detektiv<br />Hintçe Dedektif: जासूसी<br />isveçce Dedektif: detektiv<br />Katalanca Dedektif: detectiu<br />Korece dedektif: 형사<br />Lehçe dedektif: detektyw<br />Letonca Dedektif: detektīvs<br />Litvanyaca Dedektif: detektyvas<br />Macarca dedektif: detektív<br />Makedonca dedektif: детективски<br />Malezya Diliyle dedektif: detektif<br />Malta Diliyle dedektif: ditektif<br />Norveçce dedektif: detektiv<br />Portekizce dedektif: detetive<br />Romence dedektif: detectiv<br />Sırpça dedektif: детектив<br />Slovakça Dedektif: detektívne<br />Slovence dedektif: detektiv<br />Ukraynaca Dedektif: детектив<br />Vietnamca dedektif: thám tử

ÖZEL DEDEKTİFLİK

Dedektiflik ve Dolandırıcılık

Dedektiflerin Ekip Çalışması ve Planlama

Dedektif Kelimesi

Tüm Dillerde Dedektif Ne Demek?